ABD: Yardım grupları önümüzdeki günlerde Türkiye’ye gidecek

bencede

New member
ABD Dışişleri Sözcüsü Ned Price, Maraş merkezli sarsıntılarda arama kurtarma çalışmalarına katılacak 79 kişilik iki ekibin önümüzdeki günlerde Türkiye’ye gideceğini, ayrıyeten Türkiye ve Suriye’ye insani yardım fonu sağlayacaklarını deklare etti. Günlük basın toplantısında Price, 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki sarsıntılarda hayatını kaybedenlerin ailelerinde taziyede bulundu.

BLINKEN İLE ÇAVUŞOĞLU GÖRÜŞTÜ

AA’nın aktardığına bakılırsa Price, Dışişleri Bakanlığı’nın Türkiye ile temasta olduğunu ve her türlü yardımı yapmaya hazır olduklarını söylemiş oldu. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile telefonda görüştüğünü tabir eden Price, Türkiye ve Suriye’de sarsıntıdan etkilenenlerin yanında olduklarını vurguladı.

İNCİRLİK’TEKİ TESİSLER TAKIMLARA AÇILACAK

ABD’nin Türkiye’ye göndereceği arama kurtarma grubuna ait sorusuna karşılık veren Price, 79 bireyden oluşan iki arama kurtarma takımının önümüzdeki günlerde Türkiye’ye gideceğini söylemiş oldu. Price, “Bu yardımımızın bir ögesidir. Buna vereceğimiz daha geniş bir takviye de hududun iki tarafına sağlanacak ek fon için de çalışıyoruz” dedi. Price ayrıyeten, ABD’nin, İncirlik Hava Üssü’nde kullandığı tesisleri de yabancı ülkelerden gelen arama kurtarma takımlarına açmaya hazır olduğunu belirtti.

CUMHURİYETÇİLER VE DEMOKRATLARDAN DAYANAK MESAJLARI

Öte yandan, Kongre’nin üst kanadı Senato ve alt kanadı Temsilciler Meclisi’nden birfazlaca vekil ve iş dünyasından önde gelen isimler, Maraş merkezli sarsıntılar niçiniyle Türkiye’ye dayanak bildirileri paylaştı.

Senato’da Demokratların Çoğunluk Başkanı Chuck Schumer, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “Bu zelzelede ömrünü kaybeden herkes için dua ediyoruz ve yardım etmeye hazırız” tabirini kullandı. Senato’daki Cumhuriyetçilerin önderi Mitch McConnell ise tüm dünyanın, zelzeleler niçiniyle Türkiye ve Suriye halklarıyla bir arada yas tuttuğunu kaydederek, hayatta kalanları kurtarmak için çalışan herkese dua ettiğini söylemiş oldu. McConnell, “NATO müttefikimiz Türkiye’nin ve halihazırda Esed rejimi altında her gün acı çeken Suriye halkının yanındayız” dedi.

MENENDEZ: YARDIMIN VAKTİNDE SAĞLANMASI İÇİN ÇALIŞACAĞIM

ABD Senatosu Dış Münasebetler Komitesi Lideri Bob Menendez de zelzeleden etkilenen Türk ve Suriyeli ailelere taziyelerini ileterek, “Senato Dış Bağlantılar Komitesi Lideri olarak, ABD hükümetinin bu yürek burkan felaketten etkilenen herkese muhtaçlık duyulan yardımının vaktinde sağlanması için çalışmaya devam edeceğim” açıklamasında bulundu.

Eski Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi, “Dualarım, sarsıntıların yol açtığı yıkım ve can kaybı için yas tutan Türkiye ve Suriye’deki ailelerle beraber” diyerek, Amerikalıların yardıma hazır olduğunu kaydetti. Cumhuriyetçi milletvekili Marjorie Taylor Greene, “Türkiye ve ölümcül sarsıntılardan etkilenen öteki ülkeler için dua ediyoruz” dedi. “Kalbim, tasavvur edilemez acılar ve kayıplara yol açan yıkıcı sarsıntılardan etkilenen Türkiye ve Suriye halklarıyla” diyen New Jersey Senatörü Demokrat Cory Booker da ABD’nin, kurtarma uğraşlarına dayanak vermeye hazır olduğunu söylemiş oldu.

Senatör Jack Reed, Türkiye ve Suriye’deki sarsıntılarda ailesini, arkadaşlarını ve sevdiklerini kaybedenlere başsağlığı dileyerek, “ABD ve milletlerarası toplum, arama, kurtarma ve acil durum gruplarıyla ağır darbe alan bölgelere yardım etmeye hazır” kelamlarını paylaştı. Dualarının Türkiye ve Suriye’den etkilenenlerle bir arada olduğunu belirten Milletvekili Brad Schneider, “Bu trajedinin akabinde arama, kurtarma ve genel yardımı desteklemek için elimden gelen her şeyi yapacağım” sözünü kullandı.

‘NATO MÜTTEFİKİMİZE YARDIM SAĞLAMAYAC HAZIRIZ’

Ilhan Omar da Türkiye ve Suriye’ye dualarını ilettiğini tabir etti. Demokrat Senatör Chris Van Hollen da kalplerinin sarsıntıda sevdiklerini kaybeden herkesle olduğunu kaydederek, ABD’in muhtaçlığı olan herkese yardım etmek için acil yardım göndermeye hazır olduğunu aktardı.

Demokrat Partilli Milletvekili Ritchie Torres de ABD’nin sarsıntıdan etkilenenler için elinden gelen her şeyi yapmaya hazır olduğunu vurguladı.

ABD’nin NATO Daimi Temsilcisi Büyükelçi Julianne Smith, Türkiye ve öteki ülkelerde meydana gelen sarsıntılarda hayatını kaybedenler niçiniyle derin hüzün duyduklarını belirterek, “Türkiye bizim kıymetli NATO müttefikimizdir ve yardım sağlamaya hazırız” paylaşımında bulundu.

APPLE’DAN DEPREMZEDELERE BAĞIŞ

Apple Üst Yöneticisi (CEO) Tim Cook da Türkiye ve Suriye’ye taziyelerini ileterek, “Apple, yardım ve kurtarma eforlarına bağışta bulunacak” açıklamasına yer verdi. (DIŞ HABERLER)