600 Liberty çalışanı şimdiden kredi başvurusunda bulundu, bölge onlara neredeyse 14 milyon dolar ödedi

bencede

New member
“Bu yardım için halihazırda 606 kişi başvuruda bulundu, bölge müdürlüğü başvuruları yavaş yavaş işleme alıyor. Bugüne kadar 554 başvuranın bölgesel hesabından 13,85 milyon kron çekildi.” bölge ofisi sözcüsü Nikola Birklenová, faizsiz krediye olan ilgiyi açıkladı.

Bu kredinin faiz sorunu, aslında sadece en zor dönem için verilen bir kredi olması, yıl sonuna kadar iflas eden şirketin çalışanlarının onu bölgeye iade etmek zorunda kalmasıdır.

Halihazırda 600 kişinin kredi başvurusunda bulunmuş olması, izabehanedeki en az her sekiz çalışandan birinin, acil bir durumda yaratılacak yeterli mali desteğe sahip olamayabileceği anlamına geliyor. Üstelik bu, şirket yönetiminin iyimser açıklamalarına rağmen olası sorunun aylar öncesinden bilinmesine rağmen gerçekleşti.

Ayrıca Liberty'deki ücretler bölgedeki en yüksek ücretler arasında yer alıyor. Liberty Ostrava'daki sendika başkanı Petr Slanina, “Ancak bazı çalışanların bu krediyi zor bir dönemi kapatmak dışında başka şekillerde kullanıp kullanmadıkları konusunda bir soru var” yorumunu yaptı. “Öte yandan, insanların bu seçeneğe sahip olmasından, tefecilere ve benzerlerine borçlanmak zorunda kalmamalarından memnunuz. Dolayısıyla bu kredinin ne işe yaradığını ve bununla nasıl başa çıkılacağını elbette herkese açıklıyoruz.”

Bölgesel kredi: prosedür ve koşullar

Bölgede ikamet eden Liberty çalışanlarının kredi başvurusu yapması gerekiyor. Haziran ayında bu, ücretlerin ödenmesine yönelik başvuruların da Çalışma Bürosu tarafından işlendiği dökümhanenin eğitim merkezi binasında mümkün oldu; Temmuz ayından bu yana, krediyle ilgilenenlerin bölge ofisine gitmesi gerekiyor.

Daha sonra her kredinin bölge konseyi tarafından onaylanması gerekiyor. Vali Josef Bělica, “Geçen haftanın sonuna doğru dört binden fazla çalışan dökümhanenin eğitim merkezini ziyaret etti, bunların yalnızca yaklaşık yüzde on beşi, yani tam olarak 606 kişi krediye yerinde başvurdu” dedi.

Bölgeden gelen bilgilere göre kredinin işlenmesine olan ilgi giderek azalıyor, ancak sağlama ihtimali hala sürüyor. “En çok ihtiyaç duyanlara zaten yardım ettiğimize inanıyoruz. Ancak başvuruları hâlâ kabul ediyoruz” diye ekledi.