Tuğrul Eryılmaz: Denize düşse Hasan Cemal’i kurtarırdım lakin Ertuğrul’a Özkök’e bir ip sallardım

Leila

Global Mod
Global Mod
Duayen gazeteci ve T24 müellifi Tuğrul Eryılmaz, “Ertuğrul Özkök ve Hasan Cemal denize düşse hangisini kurtarmayı tercih ederdiniz?” sorusunu kendine has üslubuyla “Hasan Cemal’i kurtarırdım lakin Ertuğrul’a da bir ip sallardım” yanıtını verdi.

Gazeteci Eryılmaz, iptal edilen ‘sürekli basın kartı’ hakkında, Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Lideri Fahrettin Altun’a gönderme yaparak; “Bu kazanılmış bir haktı ve ben bunu hayatımda görmediğim Stuttgart doğumlu bir Türkiye vatandaşına yedirmem” dedi. “Muhalif gazeteci” lafına de karşı çıkan Eryılmaz, “Gazetecilik star olmak demek değildir. Gazetecilik bir zanaattır” sözünü kullandı.

Eryılmaz, journo.com.tr’de Meltem Suat ile söyleşi gerçekleştirdi. “Gazetecilik star olmak demek değildir. Gazetecilik bir zanaattır” diyen Eryılmaz, “Genç nesil gazeteciler sizden çok çekiniyor ve size karşı hem dehşet hem sevgi besliyorlar” sorusunu şu biçimde yanıtladı:

“Zanaatınızın gerekliliklerini yerine getirin. İstediğin kadar zeki olabilirsin ancak gazeteciliğin bütün dünyada geçerli olan kurallarını bilip hazırlanıp bana gelmediysen bu biçimde kusura bakmayacaksın, benim de fonksiyonum o, gazetecilik bununla birlikte usta çırak bağıdır beraberinde. Ben yetiştirildim, üstelik de fazlaca beğenmediğim birtakım beşerler tarafınca… Onlar bana mesleği öğrettiler. Haber nasıl yazılır, bunu bilmeyen gazeteci istediği kadar kültür sanat bilsin, Marx bilsin, Keynes bilsin bana ne…”

“yaşamımda görmediğim Stuttgart doğumlu bir Türkiye vatandaşına yedirmem”

Tuğrul Eryılmaz, 16 Eylül tarihindeki köşe yazısında Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Başkanlığı’nın ‘basın kartın iptal edildiğini’, “sürekli basın kartımın iptal edildiği bildirildi. Münasebet mi? Tıpkı Ali Çiçekdağ üzere, 70+ bir delikanlı olduğum için “milli güvenliğe ziyan verecek eylemlerim” Fahrettin Altun ve takımı tarafınca cezalandırılmış” ifadeleriyle duyurmuştu.

Söyleşide mevzu ile ilgili; “Geçtiğimiz aylarda daima basın kartınız “güvenlik tehdidi” sebebiyle iptal edilmişti. Süreci biraz anlatabilir misiniz?” sorusuna Eryılmaz, şu cevabı verdi:

“Bunu onlara soracaksın. Devlet denen şeye o yüzden sinirleniyorum, zira Türkiye’de kendine muhalif diyen gazeteciler bile “devlet” diye başlıyorlar. Devlet ciddiyeti, ya benim bildiğim devlet bu işlere fayda. Cezaevi vardır, senden vergi alır, askere gönderir, “savaş” der, anlatabiliyor muyum? En son [Türkiye Gazeteciler Sendikası, Gazeteciler Cemiyeti ve Foto Muhabirleri Derneği] avukatları mevzuyu Danıştay’a götürdü, onlar da İrtibat Başkanlığı’nın bu sonucunı bozdu. Benim derdim aslına bakarsanız basın kartı değil, ben bu saatten daha sonra nereye gitsem aslına bakarsan örneğin metroya binerken de fiyatsız biniyorum. Lakin bu kazanılmış bir haktı ve ben bunu hayatımda görmediğim Stuttgart doğumlu bir Türkiye vatandaşına [Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Lideri Fahrettin Altun] yedirmem.”

“Hasan Cemal’i kurtarırdım”

Eryılmaz, söyleşide kendisine sorulan “Ertuğrul Özkök ve Hasan Cemal denize düşse hangisini kurtarmayı tercih ederdiniz?” sorusunu kendine has üslubuyla yanıtladı. ‘Gonzo’ Eryılmaz, şu yanıtı verdi:

“Hasan Cemal’i kurtarırdım lakin Ertuğrul’a da bir ip sallardım”

Fotoğraf: journo.com.tr