Oyuncu Burak Sergen: Sadece muhalif olacağım diye hak da yememek gerekiyor

Leila

Global Mod
Global Mod
Oyuncu Burak Sergen, “Sanatçılar yanlışsız bildiri vermeli. Her şeyi eleştirmek muhaliflik manasına gelmez. Hoş yapılan işleri de takdir etmeliyiz. Bir kelam var ‘Yiğidi öldür ancak hakkını yeme’ diye. Yani yalnızca muhalif olacağım diye hak da yememek gerekiyor. Bakın sıhhat sistemimiz çok uygun. Bunu görmezden gelip, yalnızca eleştirmek olmaz.” dedi.

Sergen, Sabah gazetesinden Tuğba Kalçık’ın sorularına karşılık verdi.

-Sanat hayatınızda kendinizi nerede görüyorsunuz?

Daha yolun başında görüyorum kendimi. Yapacak hayli şey var. Sanatta ben oldum söylemiş olduğiniz vakit gerilemeye başlarsınız. Sanatta trendleri ve yenilikleri takip etmek zorundasınız. Ben bu yeniliği yapmam diye bir şey yok. Ne teorik ne de pratik olarak geride kalmamak gerekiyor. Edirne’nin gerisini da takip etmeliyiz. Ben yıllar evvel Amerika’da Broadway’de ‘Neyzen’i oynamıştım. Hatta bu biçimde ülkemizde ufacık bir haber olmuştu ancak Amerika’da tam sayfa haber yapılmıştı. Bunu görür görmez de üzülmüştüm. Ben yurt haricinde ülkemi temsil etmek için gitmiştim zira. Ülkemi de insanını da fazlaca seviyorum. Ülkem beşerinin daima daha yeterli olmasını istiyorum. Bu toprağın sanatçısıyım, tarihimizden, kültürümüzden ve gelenek-bakılırsaneklerimizden besleniyorum. aslına bakarsanız bu biçimde de olmalı. Teknoloji sanatta hayli ileri bir noktaya gitti ancak ülkeler sanat alanında bir daha özlerine dönmeye başladı, yani geriye gidiliyor. Geçmişteki klasiklerin günümüzdeki yansımasının peşine düştüler.

-Sanatçı muhalif mi olmalı sizce?

Genelde sanatçı muhaliftir zira muhalif kanaldan beslenirler. Lakin bu muhaliflik bizim anladığımız muhaliflik değil. ‘Her şeye karşı geliyorum, hiç bir kural tanımam, her şeyi eleştiririm zira ben sanatçıyım’ demek değil. Ahlaki kıymetleri, geleneklerimizi, toplumsal kıymetleri göz gerisi ederek muhaliflik yapılmaz. Yapan da aslına bakarsanız sanatçı değildir. Sanatçıyı rol-model alanlar da olduğu için yanlış iletiler vermemek gerekiyor. Vicdanlı, ahlaklı, örfüne, adetine, geleneklerine bağlı sanatkarlar rol model alınmalı derken işte bunu söylüyorum. Sanatkarlar hakikat ileti vermeli. Her şeyi eleştirmek muhaliflik manasına gelmez. Hoş yapılan işleri de takdir etmeliyiz. Bir kelam var ‘Yiğidi öldür lakin hakkını yeme’ diye. Yani yalnızca muhalif olacağım diye hak da yememek gerekiyor. Bakın sıhhat sistemimiz çok âlâ. Bunu görmezden gelip, yalnızca eleştirmek olmaz.”