Küba’da referandum: Evlilik eşitliği yasası onaylandı

bencede

New member
Küba’da evlilik eşitliğine imkân tanıyacak yeni bir aile tasarısının yasalaşması referandum ile onaylandı. Ülkenin yaklaşık üçte ikisi referandumda ‘evet’ oyu kullandı. Yeni yasaya bakılırsa LGBTİ+ bireyler için taşıyıcı gebelik ve evlat edinme hakları da tanınacak.

Devlet Lideri Miguel Diaz-Canel, pazar günü oy kullandığı sırada yaptığı açıklamada sunulan değişikliğin ülkedeki insanların, ailelerin ve inançların çeşitliliğini temsil ettiğini söylemiş oldu. AFP haber ajansına nazaran Seçim Kurulu Lideri Alina Balseiro, sonuçların toplumun büyük bir çoğunluğunun değişimi onayladığına işaret ettiğini söylemiş oldu.

100 sayfalık tasarının son haline getirilmesi için teklif edilen hususlar lokal kümeler aracılığıyla müzakereye açıldı ve aylarca değiştirildi. Kelam konusu yasal değişiklikler, Küba’daki LGBTİ+ haklarını savunan aktivistlerin uzun müddettir yaptığı çalışmaların kararı. Birtakım hükümet tersi aktivistler ise idarenin bu referandum aracılığıyla insan hakları sicilini yenilemeyi hedeflediğini savunuyor. (BBC Türkçe)