Kişida’nın yardımcısı LGBTİ+ zıddı açıklamalarının akabinde misyondan alındı

bencede

New member
Japonya’da Başbakan Fumio Kişida’nın yardımcılarından Masayoşi Arai, LGBTİ+ aykırısı açıklamalarının akabinde nazaranvden alındı. LGBTİ+’ları maksat gösteren açıklamalarından daha sonra Kişida, cumartesi günü gazetecilere mevzuyu ‘oldukca ciddiye’ aldığını söyleyerek Arai’yi misyondan aldı ve yerine İktisat Bakanlığı’nın işçi kısmı lideri Sadanori Ito’yu getirdi. Kişida, “Sözler berbattı ve Kabine’nin çeşitliliğe hürmet duyma ve kapsayıcı bir toplum yaratma yaklaşımına büsbütün aykırıydı” dedi.

‘AYRIMCILIĞA KARŞI KANUN’ ÖNERİSİ

Pazar günü bir programa katılan Baş Kabine Sekreter Yardımcısı Seiji Kihara da, Arai’nin kelamları hakkında “Bunu son derece ciddiye alıyoruz. Hükümetin itimadı bir daha tesis etme konusundaki tavrını samimiyetle ve dikkatli bir biçimde açıklamak istiyoruz” sözlerini kullandı.

Meclis’in açık kimlikli eşcinsel üyesi olan Taiga Ishikawa, Twitter’da durumun ‘sabrının ötesinde’ olduğunu söylemiş oldu ve Arai üzere Kişida’nın tüm yönetici sekreterlerinin evlilik eşitliğine karşı olduğunu belirtti. Ana muhalefet partisinin önderi Kenta İzumi, Arai’nin kelamlarının ‘korkunç’ olduğunu söyleyerek vazifeden alınmasının ‘fazlaca değerli bir mesele’ olduğunu belirtti.

Japon Komünist Partisi sekreteryası lideri Akira Koike, yardımcının kelamlarını ‘ayrımcılık ve önyargıyla dolu’ diyerek eleştirdi. Japonya LGBTİ+ Mevzuatı İttifakı genel sekreteri Yuichi Kamiya ise, “Tüm vatandaşları etkileyen kurallar koymaya dahil olan bir kişinin bu türlü düşünmesi beni dehşete düşürüyor” açıklamasını yaptı ve ayrımcılığı yasaklayan bir yasa çıkarılması davetinde bulundu.

ÖZÜR DİLEMİŞTİ

The Japan Times’ın haberine bakılırsa, Kişida geçen hafta bir parlamento oturumunda evlilik eşitliği konusu konuşulurken “Japonya’daki aile ömrünün yapısını etkileyebileceği için mevzuyu değerlendirirken son derece dikkatli olmamız gerekiyor” dedi. Cuma günü, Kişida’nın evlilik eşitliğinin yasal olarak tanıma konusundaki temkinli tavrı hakkında Arai, Başbakanlık Ofisi’nde muhabirlerle kayıt dışı bir görüşme yaptı.

Arai, ‘hükümetin evlilik eşitliğine müsaade vermesi hâlinde insanların Japonya’dan kaçacağını’ savunduğu konuşmasının akabinde daha sonra cuma günü ilerleyen saatlerde kelamlarını geri çekti ve şu sözleri kullandı: “Yanlış anlaşılmaya niye olabilecek tabirler kullandığım için özür dilerim. Başbakana rastgele bir sıkıntıya niye olduğum için üzülüyorum zira o bu biçimde düşünmüyor. Ben kendi fikirlerimden dolayı sorun çıkardım. Benim üzere vazifelerde bulunan hiç bir yetkilinin bu biçimde bir şey söylemesi güzel karşılanmaz.”

EVLİLİK EŞİTLİĞİNİN TANINMADIĞI TEK G7 ÜLKESİ

Japonya, evlilik eşitliğini yahut sivil beraberlikleri tanımayan tek G7 ülkesi olmaya devam ediyor. Kişida’nın başbakan olmasından iki ay evvel, Temmuz 2021’de Japonya Yayın Kurumu tarafınca yayınlanan bir ankette 1508 iştirakçinin yüzde 57’si evlilik eşitliğinin yasal olarak tanınmasına dayanak vermişti. Ülkede evlilik eşitliğinin kabul edilmemesi sebebiyle, eşcinsel çiftler birbirlerinin mal varlığını miras alamıyor ve birbirlerinin çocukları üzerinde ebeveynlik haklarından yoksun kalıyor. Japonya’da bir düziniçin fazla çiftin, evlilik eşitliğinin tanınmamasının Anayasa’yı ihlal ettiği nedeni öne sürülerek başvurdukları bölge mahkemelerinde davaları devam ediyor. (DIŞ HABERLER)