Karabuğday tadında bir gelenek. Frenštá'dan bir değirmenci olan Šmajstrla, asla istemediklerini söylüyor

bencede

New member
Bu nesilsel gelenek çok bağlayıcı ama kız kardeşimle birlikte çok utanmamamız ve birlikte bir milyon geliştirmemiz gerektiğini düşünüyorum. Karabuğday temelde tüm hayatımızdır. Ve babamın dediği gibi: Vücudunuzda karabuğday varken daha sağlıklı ve daha yavaş yersiniz. Frentt pod Radhotm'dan buranın sadece bir yiyecek deposu olduğunu, karabuğdayın karlılığı hakkında ona işaret ediyor.

Çocukken karabuğdayla karnınız doyurulmadı mı?
Bu değil. Dedemin bulunduğu değirmene gittiğimde, dedemi de anımsıyorum, kukla gösterisi gibiydi. Eski makineler takırdayarak karabuğdayın değirmene dökülmesini izledim. Çok eğlendim. Tabii ben de yardım ettim ve yaz kampına gittim. Kahveyi süpürüp tartarak sözde çöp toplayıcı olarak başladım, sonra çanta taşıdım. Ve bundan keyif aldım. Elbette, bisikletten hemen sonra ya da akşam geç saatlerde çok içki içtiğinde ve ağır çantalar giymek zorunda kaldığında her zaman kendime yardım etmek istemedim. Ama bu dikkat çekiciydi. Ve karabuğdaya binmek çok sıra dışı bir anı.

Pes etmek…
Çocukken çok yaramaz olduğumuzda, büyükannem köşeye biraz karabuğday attı ve biz de onun üzerine diz çökmek zorunda kaldık. Ve sen bunu gerçekten istemiyorsun. Karabuğday tohumu öylesine üçgen bir kapsüldür ki dizinize zar zor girebilirsiniz. Hrch buna karşı (gülüyor). Ama bu dikkat çekiciydi.

Karabuğday bile yemedin mi? Muhtemelen onu sık sık masanın üzerinde tutuyordunuz.
Gerçekten hayır, evde bile karabuğdayı yemek olarak öneren en az yiyen kişi benim. Mm muhtemelen et için garnitür olarak en çok onu seviyor, ama aynı zamanda garnitür, ekmek ve diğer birçok yemek olarak da harika. Gerçekten benden içme.

Karabuğday'ın milyonu sosyalizmde bile işe yaradı mı? Onu komünistler doğurmadı mı?
Yumurtlamadılar ama ilk önce yerleştiler. Fabrika için çok küçüktü, dosyalanacak yer yoktu ama kapatılması da uzun sürmedi. Valaska'da çok fazla karabuğday doğdu ve onu işleyecek kimse yoktu. Böylece vatandaşlarımıza hizmet olarak bir milyon açmamıza izin verdiler. Tabii ki, babamın onun için çalışacak, öğütecek ve işten sonra başka birinin olması gerekiyordu. Mevsim köpek kışıydı.

Ama değirmeninizin tarihi 19. yüzyıla kadar uzanıyor…
Evet, Valaska'da çok fazla karabuğday yetiştiriliyordu, hemen hemen her kır evinde öğütülüyordu. Ve biz de bunun üzerinde durduk. Büyükbabanın ani gidişinin ardından baba işvereninin yanına giderek siparişleri tamamlamak zorunda kaldı. Sonunda bir değirmen haline geldi. Çocukken bile karabuğday uzmanı olacağımı düşünmezdim ama sonunda bakış açımı değiştirdik ve yeterince endişemiz olmasına rağmen bundan keyif alıyorum.

Pavel bir ustadır

1977'de doğdu, Ronov pod Radhotm'daki Stedn tarım kolejinden mezun oldu. o Trojanovice'deydi ve şimdi çok uzaktaydı Radhotm yönetimindeki Frentt'te.

Babasının yanında çalışmaya başladı ailenin Frenttska sti Kopan'daki Pahankov milyonuburada kendisi ve kız kardeşi Anna giderek daha fazla sorumluluk ve yetki üstlendi. On beş yıl önce o oldu usta ailenin beşinci karabuğday değirmeni.

bir, iki çocuk: kızı (6 yaşında) ve oğlu (8 yaşında).

Karabuğday değirmeni web sitesi

Ayrıca sekiz yaşında bir oğlum var…
Bir bakalım, gitmek için çok küçük. Oğlumu buna zorlamıyorum ama o çok zeki, eğlenceli ve altı değirmende usta olabilir. Ama bu daha uzun bir yol.

Baban usta Zdenko'yu hâlâ hatırlıyorum. Çok çalışkan ve neşeli bir avcı, değirmen logosunda onun geri kalanı var…
Bu bir fikirdi, çünkü bir milyonu toplayan ve kendisini bir faaliyet olarak buna adamaya başlayan ilk kişi oydu. İlk defa her parçaya alıcı olacağım diye biraz huysuz davrandı ama düşünelim ki sonuçta aldırış etmiyor. U emekli ve yaklaşık on beş kilometre uzakta arabasıyla kendini resim yapmaya adadı. Ama endişelenmeyin, haftada en az iki kez nasıl olduğumuzu görmeye gelir. Muayene yapılmalıdır.

Şu sıralar en çok ne acısını çekiyorsunuz?
Konu o kadar güncel ki etkili bir çalışan bulmak gerçekten bir sorun. onlar sadece insan değiller. Ve sonra elbette yurt dışından, Ukrayna'dan, Ukrayna'dan ve Polonya'dan büyük karabuğday ithalatı. Orada sadece karabuğday var. Karabuğday damızlık olarak yetiştirilmese de tarlada kimyasal gübreleme yapmanıza gerek yoktur, hastalıkları yoktur, hatta yabani otları boğabilir. ancak hasat ettiğinizde, hasat sonrası hızlı ve kaliteli bir işlem yapmanız gerekir. Önemli olan onu temizlemek ve kurutmaktır, çünkü karabuğday yüzde on nem içerir ve onu yığınlar halinde bırakırsanız küflenmeye başlar.

Peki bunun çamaşır yıkamayla ne alakası var?
Karabuğday ekmezsen domuzlar onu yakalayacak. Ama onu yıkayanlar, ısıl işlemden geçirenler, sonra yapağıyı oraya saklayanlar. Yıkanmış karabuğdayı koyu renginden tanıyabilirsiniz. Ama saygı duymaya başladığınızda kendini gösterecek ve saygı duyulmaya başlayacaktır. Üstelik sert, dolgun ve içindeki iyiliklerle yıkıyorum.

Haklısın, pazardan karabuğday aldım ama burada hafif.
Aynen öyle. Milyonlarca müşterimizden bazıları, büyük mağazalardan bildikleri gibi koyu renk sipariş bile veriyor. Burada bunu yapmıyoruz, karabuğdayı soyuyoruz. Çok hoş görünmeyebilir, çok sıcak olabilir ama vitaminleri, mineralleri var, tamamen glutensiz ve rutin yani kolesterolü düşüren ve kan damarlarını güçlü tutan P vitamini içeriyor. Ve mekanik olarak soyulmuş karabuğdayımız çok lezzetlidir.

Mekanik karabuğday soyma terimi altında ne hayal edebiliriz?
Karabuğday kapsülleri çok fazla yumuşamayan sert bir kabuğa sahiptir, onu çıkarmanız gerekir. Önceki nesilde olduğu gibi değirmen taşları arasında mekanik olarak kesiyoruz. Karmaşık bir yöntem ama karabuğday iv yapar. Karabuğday unu ve kesilmiş ekmeğiniz olduğunda, mayaya, mayaya bile ihtiyacınız yok, sadece temiz su dökün, hamuru yirmi iki saat içinde mayalandırın, bir kalıba koyup pişirin.

Burada bir milyon bisiklet görmedim…
Kürek kemiği bile yok. Mekanik olarak soyuyoruz, geçmişte inekleri ve hatta bazen çocukları hareket ettiren bir ekip tarafından çalıştırılıyordu, şimdi elbette elektrik kullanıyoruz.

Peki ya kafir işinde olan sen?
ve covid'den sonra karabuğday tüketimi yeniden artıyor. Ve bir değişikliği hatırlıyoruz. Yirmi, on yıl önce böyle giderse, iki kez doğan insanlar buraya gelirdi ama şimdi gençler, sağlıklı yaşamak ve yemek için neyim var. Yani birisinin gluteni yoksa karabuğday ideal bir besindir.

Frentt karabuğday değirmeninin sembolü, 1990'lı yıllarda karabuğday işine başlayan Zdenk majstrla tarafından 2009 yılında yaratıldı. Artık emekli oldu ve karabuğday ailesini oğluna ve kızına devretti.

Karabuğdayı kendi başınıza yetiştirmediğinizi varsayıyorum.
Şarkı böyle. Ancak karabuğdayı yalnızca Çek çiftçilerden alıyoruz ve elbette kalitesini kontrol ediyoruz. Aslında bir yurtdışı istisnamız var. Bunu Slovak bir çiftçiden alıyoruz ama bu üretimin sadece küçük bir kısmı ve Spiš Kalesi'nden çok da uzak değil. Üstelik Slovakya olarak kabul ediyoruz. Ama aksi takdirde yurt dışından hiçbir şey söylenemez.

Ülkede kaç tane karabuğday değirmeni çalışıyor?
Seni şaşırtabilirim ama bir saat sonra nasıl boşa gideceğimi biliyorum. Ve karabuğdayın bolluğu ve bu kadar ilgi görmesi nedeniyle büyük değirmenler için bulunmuyor.

Karabuğday pagan Tatarlarla birlikte geldi

Neden karabuğdayı işlemiyorsun?
Tataların Moravya'yı işgal edip karabuğday getirdiği 13. yüzyıla kadar beklememiz gerekiyor. Dolayısıyla onun adı da pagandı. Ama size ulaşamadılar, dolayısıyla orada böyle bir gelenek yok. Valasko için çok uygundur çünkü buradaki topraklar fakirdir ve buralarda semender yetişir. Ancak karabuğday istikrarlı bir üretime sahiptir, toprağı iyileştirir ve ideal bir ara üründür. Ve uzun süre dayan.

Değirmenin dal gelişimini yerine getiriyor musunuz?
Elbette son yıllarda yapılan en önemli yatırım optik sigortaların modernizasyonu olduğundan, ürünlerimizde glutensiz beslenme için nelerin gerekli olduğuna dair hiçbir bilgi yer almıyor. boşanmak istiyoruz, tam bir vantilatör alacağız, bu kadar yeter.

Zamanın trendi zitkov nvtvy, bu iyi bir fikir olurdu.
Burada bir dükkanımız, bir restoranımız ve küçük bir çiftliğimiz var, böylece çoğunlukla çocuklar karabuğdayın nasıl göründüğünü görebilir ve çok daha fazlasını yapabilirler. Bir bira bahçesi veya küçük bir fırın için yeterince fikrimiz var ama zaman alıyor.

Her milyonun bir göleti ve bir çeşit efsanesi olmalı ama burada bir gölet görüyorum ama gölet yok…
Kendini boğdu (gülüyor). İtfaiyenin içeride kirlilik önleme zorunluluğu nedeniyle bir gölet yapmak zorunda kaldık, su deposu da savaktaydı ama çürüdü, düştü ve boğuldu. Ve bir efsane yerine gerçek bir pbh'miz var. Kurt gibi bir dünya için, milyonlar yola çıktı ve mühürleri kontrol etmeye gitti. Aynı Koumk pradda, en yakınındaki insanlar için gizlice karabuğdayı öğütüyor ve hatta çiftlikte katiller bile yapıyordu ki bu çok ağır bir cezaydı. Ve bir keresinde o ayakkabıların iki adımında bir anda öldürülmüştüm. etnk piel Dda, isin kana bulaşması için ellerini hızla odaya attı ve etnik grubun peşine düştü. Zamanla ortaya çıktı. Ancak kurdun ardından etnik adam şarkı söyledi: Öldüreceğini ve ezeceğini zaten biliyordu. Ama vermedi.

Karabuğday

Pohankov değirmeni 1861'den beri Kopan caddesindeki Beskydy Frentt pod Radhotm'da duruyor.

Haritalar © SHOCart ve OpenStreetMap'in yazarı tarafından sağlanmaktadır. SHOCart şirketi, turist ve bisiklet haritaları ve atlaslarının geleneksel bir yayıncısıdır. şeyler
www.shocart.cz