Domatese üretim maliyeti darbesi

Beykozlu

New member
Mehmet Hanifi GÜLEL

Domates üretiminde yaşanılan kayıplar piyasada arz sorunu yaşanmasına niye oluyor. Geçtiğimiz üretim döneminde para kazanamayan domates üreticisi, girdi fiyatlarının çok yüksek olması niçiniyle gereğince ekim yapamayınca eser fiyatında düşüş yaşanmadı. İstanbul Hali’nde domatesin kilogram fiyatı 10 ile 12 TL içinde değişirken, Antalya Hali’nde ise 6 ile 11,5 lira içinde satışa sunuluyor. İkinci kademe domates üretiminde külfet yaşandığını ve çabucak hemen tam manasıyla yüksek arza erişilemediğini kaydeden Türkiye Halciler Federasyonu Lider Yardımcısı Sedat Recep Toktürk, yüksek meblağların sebebini maliyetlerden dolayı ikinci kademi üretimin gereğince yapılamasından kaynaklandığını söylemiş oldu.

Toktürk, Türkiye’de üretim enflasyonun son derece yüksek olduğunu ve bu süreçte meblağların aşağı çekilmesinin mümkün görünmediğini söz ederek, “İstanbul Hali’nde domates 10 ile 12 lira içinde fiyatlarla satışa sunuluyor. Örneğin salatalık üretimi son derece denetimsiz ve süratli gelişiyor. Bir gecede serada bir anda üretim patlayabilir ve yüksek orana çıkabilir. Salatalıkta üretim denetim edilemiyor ve bu da ister istemez fiyatları hayli aşağı çekiyor” dedi.

Lojistik maliyeti 1 liraya çıktı

Antalya halinde domatesin 6 lira ile 11,5 lira içinde olduğunu ve bunun ortalamasının 8 liraya denk geldiğini aktaran Toktürk, “Ürünün İstanbul’a nakliyesi, ortada yapılan süreç maliyeti ve devletin aldığı vergiler fiyata yansıyor. Sonuç olarak perakendede 15 liranın altında olması da mümkün değil. Antalya’dan İstanbul’la aktüel yakıt fiyatlarıyla 1 kilo eserin lojistik maliyeti 1 lira” dedi.

Domatesin fiyatının kısa müddette düşmesinin beklenmediğini lisana getiren Toktürk, “Bunun sebebi ikinci kademi üretiminin maliyetlerden dolayı gereğince yapılamaması. Üreticiler azamî üretime geçemedi. Bunun yanı sıra Türkiye’de hiç bir yerde tarla domatesi başlamış değil. Aslında haziran ayı prestijiyle tarla domatesinin kendini göstermesi gerekiyor. Ancak tarla domatesinin üretiminde fazlaca önemli maliyetler kelam konusu. Türkiye’de ucuz eser demek aslında bir daha sonraki periyot çok yüksek fiyatlı satılacak eser demek. Zira ucuz olmasından dolayı bir daha sonraki dönemde o eserinin ekimi yapılamayacak. Planlanan bir üretim siyasetimiz olmadığı için Türkiye’de daima bir gelgitler üzerine tarım yapılıyor” biçiminde konuştu.

Yüksek fiyat arz-talepten kaynaklanıyor

Akdeniz Yaş Meyve Zerzevat İhracatçıları Birliği Lider Yardımcısı (AKİB) Nejdat Sin, meblağların yüksek olmasının arz-talep kaynaklı olduğunu belirterek, “İhracata da 14 ile 15 liraya gidiyor. Ama meblağların önümüzdeki hafta 10 liranın altına düşmesini bekliyoruz. İhracatta Rusya tarafında talep vardı lakin orada da bir yavaşlama kelam konusu” dedi.

Sebze ve meyve fiyatlarında son 7 yılın rekoru

Fikri CİNOKUR

Domatesin de ortalarında bulunduğu zerzevat ve meyve meblağlarında son 7 yılın en yüksek rekoru kırıldı. Antalya Ticaret Borsası (ATB), Mayıs ayı Antalya Halleri Domates, Zerzevat ve Meyve Endeksini deklare etti. Buna bakılırsa mayıs ayında ölçü endeksleri, domateste 79, sebzede 114 ve meyvede 160 olarak gerçekleşirken, fiyat endeksleri domateste 786, sebzede 484 ve meyvede 582 olarak yansıdı. Mayıs ayı endeksleri ölçüde bundan evvelki aya nazaran (aylık) domateste yüzde 8,14, sebzede yüzde 25,38 meyvede ise yüzde 175,57 arttı. Ölçü endeksleri geçen yılın birebir ayına bakılırsa (yıllık) domateste yüzde 5,06 düşüş yaşanırken sebzede yüzde 15,69 ve meyvede ise yüzde 27,39 artış oldu. Mayıs ayında ölçü ve fiyat endekslerindeki yıllık değişimler, domates, zerzevat ve meyvede fiyat bakımından son 7 yılın rekoru kırılırken, ölçü bakımından ortalamada seyretti.

Domates fiyat endeksinde yüzde 288 artış

Mayıs ayında domates fiyat endeksindeki yıllık değişim yüzde 288,03 olarak gerçekleşti. Ölçüdeki kısmi azalışa karşılık fiyat değişimi rekor olarak endekse yansıdı. Zerzevat fiyat endeksindeki yıllık değişim ise yüzde 169,64 oldu. Zerzevatın domatesten daha düşük kalması, ölçü endeksindeki yüzde 16’ya yakın artış yardımıyla oldu.

Meyve fiyat endeksindeki yıllık değişim yüzde 88,19 olarak gerçekleşirken, meyvedeki bağıntılı düşük fiyat artışı süreç ölçüsündeki yüzde 28’e yakın artış yardımıyla oldu. Mayıs ayında ölçü ve fiyat endekslerindeki aylık değişimler ise domates, zerzevat ve meyvede son 4 yılın ortalamalarında seyretti. Bunun istisnası meyve ölçü endeksindeki aylık rekor artışında yaşandı.

bundan evvelki aya göre (aylık) domates süreç ölçü endeksi, mayıs ayında yüzde 8,14 artış gösterirken, süreç fiyatı endeksi aylık yüzde -17,79 azaldı. Son 4 yılın mayıs ayları endekslerinde ölçüde ortalama artış ve fiyatta ise en hudutlu düşüş yaşandı.

bundan evvelki aya bakılırsa (aylık) zerzevat süreç ölçü endeksi, mayıs ayında yüzde 25,38 artarken, süreç fiyat endeksi aylık yüzde -42,41 azaldı.

Son 4 yılın Mayıs ayları dikkate alındığında zerzevat ölçü ve fiyat endekslerindeki aylık değişimler ortalama civarında gerçekleşti.