ABD’den Soylu’ya cevap: Türkiye’yi karıştırmaya yönelik eforlara katıldığımız üzere her türlü ima yanlıştır

bencede

New member
ABD Dışişleri Bakanlığı’nın bir sözcüsü, ABD’nin Ankara Büyükelçisi Jeff Flake için “Pis ellerini Türkiye’den çek” diyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya karşılık verdi: “ABD hükümetinin Türkiye’yi karıştırmaya yönelik uğraşlara katıldığı ya da dayanak verdiği biçiminde her türlü ima yanlıştır.”

Amerika’nın Sesi Türkçe’nin Süleyman Soylu’nun açıklamasıyla ilgili sorusuna cevaben e-posta yoluyla yazılı bir açıklama yollayan sözcü, “Türkiye’nin uzun geçmişe dayanan ve pahalı bir NATO müttefiki ve ABD’nin güvenlik ortağı olduğunu” belirtti.

Sözcü, “ABD hükümetinin Türkiye’yi karıştırmaya yönelik eforlara katıldığı ya da dayanak verdiği halinde her türlü ima yanlıştır. Türkiye uzun geçmişe dayanan ve bedelli bir NATO müttefiki ve ABD’nin güvenlik ortağıdır” tabirlerini kullandı.

“ABD Dışişleri Bakanlığı’nın yurt haricindeki ABD vatandaşlarının emniyeti ve güvenliğinden daha kıymetli bundan önceliği yoktur” diyen sözcü, şu biçimde devam etti:

“Yurt haricindeki ABD büyükelçilikleri ve konsoloslukları bölgede meydana gelen muhakkak olaylar ve değişikliklere ait gerçek vakitli olarak ABD vatandaşlarına bilgi vermek hedefiyle ihtar yayınlarlar. Bu, ikili siyasi ya da ekonomik değerlendirmelere bakılmaksızın yapılır.”

Süleyman Soylu, ABD’nin de ortalarında kimi ülkelerin güvenlik tehdidi sebebi öne sürülerek diplomatik temsilciliklerini süreksiz olarak kapatması hakkında, şunları söylemişti:

“Türkiye’ye gelen her Amerikan büyükelçisi, ‘Ben Türkiye’de nasıl darbe yaparım, darbe yaptırırım’ telaşı içerisindedir. Her Amerikan büyükelçisinin, ‘Türkiye’de sanki ben ne yaparım, ne yaptırırım ve Türkiye’ye nasıl ziyan veririm’ kederleri budur. Amerikan büyükelçisine buradan söylüyorum. Hangi gazetecilere yazı yazdırdığını biliyorum. Pis ellerini Türkiye’nin üzerinden çek. Çok net söylüyorum. Neleri yaptırdığınızı, hangi adımları attırdığınızı, Türkiye’yi nasıl karıştırmak istediğinizi net bir biçimde biliyorum.”